naše produkty nakupujte zde
 

Vícevrstvé plenky

Pokud by se nějaká plena měla pyšnit titulem geniální vynález, pak bych ji udělila právě této pleně. Vícevrstvá plena je totiž opravdu všestranným pomocníkem, její přidanou hodnotou jsou nízké pořizovací náklady a práce s plenkou je natolik snadná, že by plena neměla chybět v žádné výbavě látkových plen. Už jen jeden balíček vícevrstevných plen celou výbavu zlevní, obohatí ji o praktické kousky, a navíc vám vydrží ve výborné kondici nejméně na druhé miminko.

Vícevrstvá (nebo i vícevrstevná) plenka, jak sám název napovídá, je složena z několika vrstev kvalitní savé bavlněné látky a uspořádána do tvaru obdélníku, rozděleného podélně na tři části. Okrajové části jsou složeny ze čtyř vrstev látky, zatímco prostřední pruh je napěchován osmi savými vrstvami.

Vícevrstevná plena je obdobou klasické pleny čtvercové, ale oproti ní má spoustu praktických výhod, například v manipulaci s plenou. Představte si velikou klasickou čtvercovou plenu – vedle ní je vícevrstevná plena relativně malá, tudíž se rychleji skládá, zabere méně místa na prádelní šňůře a pokud plenu chcete žehlit, jde to díky její velikosti daleko snadněji.

Oproti čtvercové pleně má vícevrstvá plena daleko vyšší užitnou hodnotu – její sací schopnost je díky celkovým 16 vrstvám bavlněné látky daleko vyšší. Nemusíte proto tak často své miminko přebalovat.

Vícevrstevná plena se jednoduše skládá – třemi základními rychlými tahy máte připravenou plenku k použití takřka ihned. Doporučuje se ale jinak skládat plenu pro chlapečka (silnější vrstva by měla být nahoře) a jinak pro holčičku. Skládání pleny je velmi jednoduché, jak se to dělá, vidíte na obrázku. Kromě základního skladu existuje ještě spousta dalších variant používání  vícevrstevných plen. Stačí zadat na serveru youtube.com heslo „prefold“ a pak už se jen nechat inspirovat a zkoušet, který sklad vyhovuje právě vám.

Plenky jsou šity v různých velikostech. Pokud používáte vícevrstevné pleny jako základ své plenkové výbavy, pak se vyplatí měnit velikost pleny podle velikosti dítěte. Malá plena by byla velkému dítěti zkrátka malá a naopak. Když ale chcete používat vícevrstevné pleny jenom jako doplněk k plenám kalhotkového střihu, pak stačí zvolit malou velikost pleny.

Vícevrstevné pleny se vždy zajišťují svrchními voděodolnými kalhotkami vhodné velikosti. Zakládají se do svrchních kalhotek - některé svrchní kalhotky mají v přední části kapsu na vložení pleny. Některé sklady se fixují  Snappi sponkou.

Pro zjednodušení péče o použité plenky doporučujeme používat také separační pleny.

Vícevrstevné pleny najdou při péči o miminko široké uplatnění. Využívají se:

 • jako samostatná plenková vrstva. Na noc, dlouhé procházky apod. použijte dva kusy plen, podle situace a podle nároků miminka.
 • jako přídavná vkládací plena do plen kalhotkového střihu. Výrazně zvýší sací schopnost balení. Využijete ji takto po celé plenkovací období.
 • jako savá vrstva do kapsových plen, např. Batolini.
 • jako vkládací plena do plen kalhotkového střihu pro novorozence. Jeden až dva kusy vícevrstevných plen vložených do základní pleny zajistí novorozenci dostatečně široké balení pro správný vývoj kyčlí. Toho využívají i maminky používající jednorázové pleny.
 • jako rychlá přebalovací podložka udrží, co má.
 • jako podložka pod hlavičku pro ublinkané miminko je neocenitelná v postýlce i v kočárku.
 • jako nouzová přikrývka.

Několik praktických rad závěrem:

 • pleny perte na 60 stupňů, v šestinedělí je možno i vyvářet.
 • po prvním vyprání  počítejte se srážlivostí plen. Pleny změknou a získají svůj správný tvar.
 • správnou nasákavost pleny získají až po několika vypráních.
 • použité pleny neskladujte déle než dva dny. Přidejte do kýble pár kapek tea tree oleje nebo ocet.
 • doporučujeme prát v nejlevnější kombinaci prostředků  mýdlové ořechy + bělicí sůl.
 • zásadně nepoužívejte aviváž, místo aviváže nalijte do přihrádky ocet.
 • sušte nejlépe na sluníčku. Sušička snižuje životnost pleny, použijte ji raději jen nouzově. Vyhýbejte se sušení na topení, pleny na něm tvrdnou.
 • skladujte na suchém místě.